Шукати в цьому блозі

неділя, 25 червня 2017 р.

Працюємо за Сухомлинським



Тема: Білокора красуня
Мета: вчити дітей спостерігати і помічати зміни в природі,бачити красу навколишнього світу, розвивати мовлення і збагачувати словниковий запас учнів, вчити мислити, виховувати допитливість, естетичний смак, любові бережливе ставлення до оточуючого світу
Тип уроку: урок мислення на природі
Місце проведення: березова алея школи
 Природа - величезної ваги виховний фактор, що   покладає відбиток на  весь педагогічний процес. (В.Сухомлинський)                                                                                                                                                                                                                                                            
Хід уроку:
І.Організація учнів до уроку. Вихід на шкільне подвір’я.
ІІ. Повідомлення теми уроку.   
Слово учителя. Ми вийшли на шкільне повір’я у березову алею, щоб полюбуватися і поспостерігати за красою окремого куточку природи.
Біжить по дорогам вона, радість приносить  вона,
Розквітають квіти і радіють діти.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Запитання учителя. Про яку пору року йдеться у вірші?   
- Здавна всі люди з нетерпінням чекали весни. Адже вона несла пробудження природи, тепле і лагідне сонечко, спів пташок. І щоб вона не спізнювалась люди що робили?  (Співали веснянки, обрядові пісні - заклики весни, пекли жайворонків та йшли з ними в поле. Пропоную і вам покликати весну заспівавши веснянку  «Грає веснонька» музика Ю. Михайленка  слова В.Буряк.
     Грає веснонька, розігралася,вся природа розспівалася,
     Ой радіють всі малі діточки, навесні ростуть наче квіточки.
     Грає веснонька на сопілочку, тай пробуджує кожну гілочку.
     Грає веснонька у дзвіночки б’є, кожна пташечка вже гніздечко в’є.
2. Завдання. Підберіть слова, якими б ви описали весну  (Весна - красуня, зелено цвітна, ніжна, лагідна, ясна, голосиста, дзвінкоголоса)
Інтерактивна вправа «мозковий штурм»
-Які ви знаєте весняні місяці?   
-Чому місяць назвали травнем?
- А чому квітнем?
 - Як ви вважаєте, чому березень березнем назвали ?  (Тому, що берези раніше всіх дерев прокидаються від зимового сну)
ІV. Спостереження – милування за берізками. 
Звернення до дітей: Пропоную вам, діти відгадати загадку.
Платтячко – біленьке,
Сережки золотенькі,     
 З розплетеними косами,
Умивалася росами. (Береза)
-         Які слова допомогли  відгадати загадку ?
-         Погляньте, помилуйтеся берізкою.
-         Якби ви були чарівником, на кого б ви хотіли перетворити берізку?  Чому ? 
-         Чи прокинулась берізка від сну ?  Візьміть листочок , розгляньте, понюхайте, скуштуйте його. Який він ?  На що схожий? 
-         Чи є квіти у берези?  Знайдітть розпуклі сережки. Це і є квіти.
-          Погладьте стовбур рукою, притуліться щічкою. Який він на дотик?
Куточок допитливих. Під корою у берізки є такий порошок, який називається бетулін. Кора у берізки завжди тріскається, лущиться, і тоді цей порошок білого кольору через тріщинки висипається і покриває стовбур білим кольором, що не змивається дощем.
V. Розвиток мовлення.
-  Які образні слова ми відшукаємо для берізок ? (Плакучі,білокорі, кучеряві, тендітні; зелені, ніжні – літом і весною, чарівні золотокосі – восени, замріяні, сумні – взимку.
-  Давайте подумаємо і скажемо, коли ж берізку називають золотою?  (Восени, тому, що вона змінить своє зелене вбрання на жовте, золотаве)
- Діти, а які оповідання про берізку ви читали?   (В.О.Сухомлинський «Золоті стрічки», «Як берізка роздаровувала листя»). А ось учениця нашого класу вдома склала таку кзочку про берізку.                                                                                  
ЧАРІВНЕ ДЕРЕВО
    Це було давним-давно. Йшов якось чоловік містом. Бачить, лежить зламане деревце. Тільки чоловік минув його, як почув, що хтось жалібним голосом промовляє:
-         Чоловіче, допоможи мені. перев'яжи мою рану, дай напитися водички.
Тоді перехожий відірвав від сорочки смужку тканини і перев'язав зламану гілочку, полив водою, яку ніс із собою. Деревце враз ожило, стало набиратися сил, віти потягнулися до сонечка. Берізка щиро подякувала перехожому і сказала:
 - Спасибі тобі, чоловіче, що ти мене врятував. Колись і я тобі в пригоді стану, адже мій цілющий сік у спеку завжди надасть сили і здоров'я.           Пройшло з тих пір багато літ. Берізка стала білосніжною красунею. Жодна з подруг в лісі не могла зрівнятися з її красою. Зелені кіски обвивали її струнку білу талію. Ніби наречена в білому вбранні, стояла вона серед своїх лісових подруг. Відтоді, хто заблукає в лісі і захоче напитись води, Берізка всіх рятує своїм цілющим соком.
VІ. Аутотренінг. Кожне дерево має свою енергетику, якою ділиться з людьми. Станьте, обніміть берізку пригорніться до неї, заплющте очі. Про що шепоче дерево? Ніжно погладьте. Подякуйте, що вона є, що прикрашає наше життя.
-         Що сказала вам берізка? (відповіді дітей)
VІІ. Побудова оповідання за початком.
- Мені  сказала, що хоче почути цікаву історію про пригоду з її сестрами. «Як краса врятувала берізки»
 - Спочатку спрогнозуємо за заголовком, про що буде йти мова у оповіданні? (Про пригоду із загрозою для чийогось життя, про красу беріз. Варіанти дітей.)
- Прослухайте початок і перевірте наші здогадки. Алевтина Волкова «Як краса врятувала берізки»
Був сонячний, ясний вересневий день. До лісу приїхали лісоруби. Вони мали зрубати берізки, які так розрослися, що заважали рости іншим деревам.
Берізки з білими стовбурами, золотистим листячком на тлі яскраво - синього неба були такими гарними! Зупинилися лісоруби, завмерли від краси.
Завдання. Придумайте свій варіант продовження історії.  (лісоруби пересадили  інші молоді дерева, а берізки залишилися дарувати людям насолоду від своєї краси).
 - Вам сподобалися ваші нові кінцівки історій? Вийшли гарні розповіді.
VIII. Складання казки (усно).
- Давайте, зараз і ми станемо казкарями і складемо казку про нашу красуню берізку.                                  - Що ж робила берізка взимку?  Взимку красуня Берізка спала глибоким сном.
-Що снилося берізці?  Їй снилися теплі сонячні дні, веселий спів пташок, дзвін роси рано-вранці.
 - Що почула одного ранку берізка? Та одного ранку Берізка почула, що  задзвеніли струмочки і заспівав веселу пісеньку птах.
- Що зробила білокора красуня? І тут Берізка відкрила свої лазурні оченята і подивилась навколо себе.
 - Що побачила красуня берізка? Вона побачила променисту посмішку сонечка, веселий дзюркіт струмочка, синьоокі оченята пролісків.
- Як змінилась берізка з приходом весни? Радіючи приходу весни, білокора Берізка змінила свою зимову гладеньку зачіску на кучеряву з листя та сережо
ІХ. Підсумок уроку. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
-Що нового дізналися про березу?
-Що сподобалося? Коли було найцікавіше?
Х. Домашнє завдання.
- Намалюйте вдома берізку у всій її красі.
- Складіть загадки чи вірші про берізку.
 ФОТОЗВІТ







субота, 10 червня 2017 р.

Дорогі мами, тата, дідусі й бабусі!
Ми сьогодні зустрілись в тіснім нашім крузі
На радісне свято – веселе, чудове, -
Ваші діти закінчили початкову школу!